Kelebekler Vadisi, World Heritage Foundation tarafından, dünya üzerinde korunması acil gerekliliğe haiz 100 dağdan biri olarak tespit edilen Babadağ (1970 m) (Antik Kragondağı) nın eteklerinde bulunan bir kanyon.
Burası Ölüdeniz’ e 5 deniz mili uzaklıkta tarihi Perdikiya limanı.

Kanyon duvarının yüksekliği 350-400m ye ulaşıyor. Kanyonun tabanı, dar üçgen şeklinde batıya doğru açılırken,parlak bir kumsal,denize ve kayalıklara kontras oluşturuyor. Kanyonun arka ucunda 60m.lik düşülerle akan şelaleler, dere boyunca dev zakkumların cangılında bulunan ve vadiye ismini veren Kaplan Kelebeği habitatı.

Kelebekler Vadisinin iki önemli karakteristik özelliği var. Bunlardan biri insana acz hissi veren ürpertici dik ve yükseklikte kayalıklar ve batı rüzgarlarına açık bir deniz ufkuyla dış dünyadan yalıtılmış ve soyutlanmıştır. Diğeri, kumsalından şelalesine, kaya peyzajlarından batan gün seremonisine, tarihinden kelebeğine pek çok özelliğin,hemen hepsi 100 dekar alanda,hep birarada sunulmuş olması.

Bu mekanın birde sosyal boyutu var: 10 Yıldır, bireysel gezen, merak eden, kaşif ruhlu sırt çantalı gençler kulaktan kulağa burayı birbirlerine anlattılar. Öyleki, her ülkeden kulağı duymayan kalmadı burası çok uluslu bir gezginler cennetine döndü.

Vadinin çağlayanlar bölümündeki cangılda kaplan kelebeği (EUPLAGİA QUADRİPUNCTARİA) kolonisi barınıyor. Geceleri hareketli olan ve vadiye ismini veren bu tür yanında, tespit edilebilen 35 kadar gündüz 35 kadarda gece kelebeği bulunur. Bunlar arasında (Danaus Cripsipusun) bir alt türünü oluşturan endemik (Yanlız oraya masus) kelebeklerde vardır.

Kelebek örneklerini görmek için vadideki kelebek serasının yanındaki kelebek müzesindeki Rıfat Kilar koleksiyonunu ziyaret edebilirsiniz.