Saklıkent

Saklıkent Kanyon’u Akdeniz sahilinde Fethiye ve Kaş arasında, Tlos yakınında bulunmaktadır. Yakınlardaki Kadıköy’de 2000’den fazla kişi yaşamaktadır. Saklıkent’e yaklaşırken kanyonun ilk görüntüleri nefes kesicidir ve Thor’un baltasıyla ikiye bölünmüş gibi duran muazzam dağın sizleri büyüleyeceğine eminiz.

Saklıkent Türkiye’nin en uzun ve en derin kanyonudur ve 18 km uzunluğundadır. Tüm kanyonu yürüyerek geçmek olanaksızdır. Sadece deneyimli birkaç kişi yamaçlardan aşağı inerek kanyonun sonuna erişebilmiştir. Kanyon o kadar dar ve derindir ki güneş ışınları sulara kadar ulaşmaz.

Saklıkent içinde toplam 16 mağara keşfedilmiştir ve bunlardan bazılarında 3000 yıl kadar önce tarih öncesi insanların yaşadığı söylenmektedir. Mağaralara yürüyerek ulaşılamıyor ancak dağların zirvelerinden aşağı inilerek gidilebiliyor. Kanyonun girişi ile daha içerileri arasında 700 metrelik bir yükseklik farkı mevcut. Kanyonda yapılan yürüyüş esnasında çamurun içine gömülebilirsiniz, bu üstünüze başınıza bulaşabilir ama buna kesinlikle değer. Yol boyunca önünüze çıkacakçok sayıdaki şelalede bedeninize bulaşan çamurlardan kısmen arınabilirsiniz. Kanyonun kireç taşından oluşmuş duvarları dağlardan inen sularla özenle oyulmuştur.

Kanyonun girişinde ulaşımı kolaylaştıran platformlar bulunmaktadır. Bunları geride bıraktığınızda buz gibi sulardan çarçabuk ilerleyebilir ve dağlardan doğup coşkuyla aşağı inen suların göz kamaştırıcı görüntüsünü izleyebilirsiniz. Kanyonu baştan başa kat edebilmek için gerekli malzemelerle birlikte, profesyonel dağcılar eşliğinde bir ekiple yola çıkmak gerekmektedir.