Türk Hamamı

Her gün Türk Hamamı turlarımız yapılmaktadır.

Türk Hamamı, temizlik ve suya odaklanmış buharlı ambiyansı, temizliği ve suyun kullanımı ile Roma, Fin hamamları, buhar banyosu, sauna gibi alternatiflerinden daha önde olmayı başarmış, günümüze kadar en iyi özellikleri ile taşınmıştır.

Batı Avrupa’da, Viktoryan dönemde, temizlenme ve rahatlama metodu olarak popüler olmuş, Sauna kültürünü, antik Yunan ve Roma uygulamalarının birleştirilmesi olarak yorumlanmış, Türk kültürünün ezgisini her dönemde yansıtması ile yüzyıllardır uygulanan metotların korunmasını sağlamıştır.

Türk Hamamı geleneksel olarak dinlenme odasında başlar, sıcak hava banyo yapan kişinin terlemesi saplanır. Banyo yapanlar, soğuk duş aldıktan sonra daha da sıcak bir bölüme geçerek tellak ve natır tarafından yıkanır ve masaj yapılır.

Temizlik bittikten sonra hamama gelenler serinleme bölümlerinde oturur ve bir süre rahatlarlar. Burası aynı zamanda serinlemeye yardımcı olacak gazoz, ayran, soda gibi içeceklerin sipariş edilebildiği, bir Türk kahvesi ile güne hazırlandığı yerler olarak da kullanılır.

Türk Hamamının Yararları
Hamamlar, temizlenmek ve doğal yollardan cilt ve vücut bakımı yapmak için ideal yerler olduğu gibi, rahatlamak, dinlenmek, eğlenmek, biraz sohbet ve de daha çok bedensel ve ruhsal arınma için son derece keyifli geleneksel yerlerimizdendir.

Hamamın hem cildimize, hem sağlığımıza faydalarını sıralayacak olursak;

Stresi hafifletir, zihnimizi dinlendirir, gevşetir,
Kas ağrılarını, gerginliklerini giderir ve eklemleri açar,
Lenf sistemi temizliğini artırır,
Kan dolaşımını, kalp atışını ve metabolizma hızını arttırır
Sinüs tıkanıklıklarını azaltır
Ölü hücreleri ciltten uzaklaştırarak cildi temizler, alttan taze deri çıkmasını ve cildin genç ve taze kalmasını sağlar,
Buhar banyoları bedeni yağ-depo toksinlerden arındırmak için çok etkilidir.
Buhar Banyosu
Buhar banyosu vücudunuzun toksinlerinden arınmasının en kolay yöntemidir. Bu yolla cildinizin gözenekleri açılır, milyonlarca ter bezesi salgılama yapmaya başlar, vücudunuz atıkları dışarı atar.

Sauna
Sauna, derideki kılcal damarları genişletir ve kan basıncınızı dengeler. Vücut ısınız 1-2 derece artarak mikrop ve virüslere karşı savunma sisteminizi güçlendirir.
Saunadaki sıcaklık sayesinde, terleme yolu ile vücuttaki su ve toksinlerin dengelenmesini sağlanır, cildin gözenekleri açılır ve temizlenir.
Saunadaki tahta çevreleme buharı emerek nemi korur aynı zamanda kötü bir iletken olması ile vücudun yanmasını engeller
Düzenli olarak saunaya girmek terleme yolu ile gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar.
Sauna dolaşım sistemini hızlandırarak, düzenleyerek ve özellikle kan proteinlerini arttırarak oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar.
Saunanın rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi yorgunluk ve stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için de olumlu etki yapar.
Saunanın antikor üretimini arttırması bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizi dış etkenlere karşı son derece dirençli hale getirir.
Egzersiz yaptıktan sonra saunaya girmek adale ağrılarına sebep olan laktik asidin terleme ile atılmasını sağlar.
Hamam ambiyansı ve yapısı ile zihni dinlendirir, gevşetir. Kas ağrıları, gerginlikleri azalır.
Kan dolaşımını, kalp atışını ve metabolizma hızını artırarak toksinlerin dışarı atılmasında rol oynar. Ancak bu sebep ile kalp hastası olanların hamama gelmesi önerilmez
Sinüs tıkanıklarını azaltır, solunum yolunu rahatlatır.
İyi bir tellak masajı ile ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılması sağlanır alttan taze deri oluşmasını ve cildin genç ve taze kalmasını sağlar. Doğal yollarla yapılan cilt bakımının en güzel şeklidir.